Pachnąca Wanilią Chałka z Kruszonką

March 3, 2022

Pomysł na dodanie wanilii (dokładnie cukru waniliowego ale można również sięgnąć po aromatyczny ekstrakt waniliowy) do chałki nie jest mój. Pochodzi on natomiast z przepisu zaczerpniętego z bloga: Kosą po patelni.

W poszukiwaniu smaku dzieciństwa oraz odpowiedniego przepisu, przewertowałam ich znaczną ilość już dość dawno temu. Jednak pozostałam przy tym, który spisałam poniżej. 

Oczywiście cukier waniliowy można pominąć, a kruszonkę zastąpić ziarenkami maku. 

Jedyna rzecz, którą modyfikuję w zaczerpniętym przepisie to ilość cukru* oraz mąki**.  Chałka w efekcie końcowym jest lekko słodka, co czasami lubię zmienić i obniżyć zawartość cukru do 50-60g. Mąkę natomiast na samym początku dozuję do 470-480 g i dodaję więcej pod sam koniec wyrabiania ciasta, jeżeli jest taka potrzeba. Zależy to od wielkości dodanych jaj oraz wilgotności samej mąki. 

Składniki na dwie chałki

  • 470-500 g mąki pszennej**, przesianej przez sitko
  • 30 g świeżych drożdży  (lub jedna saszetka-7g suchych drożdży)
  • 80 g cukru*
  • 3 żółtka jaj
  • 200 ml pełnotłustego mleka
  • 1 opakowanie cukru waniliowego (opcjonalnie)
  • 80 g masła, roztopionego i przestudzonego
  • 1/4 łyżeczki soli

Kruszonka

  •  2 łyżki stołowe mąki
  • 1 łyżka stołowa masła
  • 1 łyżka stołowa cukru lub 1 łyżeczka cukru waniliowego oraz 1 łyżeczka cukru 

Do posmarowania

  • 1 jajko
  • łyżeczka mleka

W miseczce wymieszaj drożdże z jedną łyżką cukru, dodaj trochę ciepłego mleka (nigdy gorącego!) i jeszcze raz dokładnie całość wymieszaj. Posyp niewielką ilością mąki, przykryj i odstaw w ciepłe miejsce na około 10 minut.  

Jeżeli używasz suche drożdże, pomiń ten krok i wymieszaj je z mąką oraz solą, i dodawaj do ciasta jak poniżej. 

Zmiksuj w misie miksera planetarnego żółtka z cukrem oraz cukrem waniliowym. Stopniowo dodawaj pozostałe przestudzone mleko, wyrośnięty zaczyn z drożdży oraz mąkę, cały czas wyrabiając ciasto przyczepiając hak do wyrabiania ciasta.  Pod koniec dodaj sól oraz przestudzone masło, najlepiej jest to zrobić stopniowo. Jak już wszystkie składniki się połączą w jednolitą masę, kontynuuj wyrabianie ciasta na średnich obrotach przez 20 minut. 

Ciasto powinno być gładkie, lśniące oraz elastyczne.

Wysmaruj pędzelkiem dużą miskę olejem np. słonecznikowym i przełóż do niej wyrobione ciasto. 

Przykryj folią spożywczą i odstaw w ciepłe miejsce na około godziny do wyrośnięcia. Ciasto powinno prawie podwoić swoją objętość. 

Na oprószonej mąką powierzchni ciasto podziel na pół, a następnie każdą część na kolejne trzy. 

Z każdej cząstki uformuj wałek, z których należy delikatnie spleść dwa warkocze. Końcówki warkoczy lekko ściśnij i zawiń pod spód. 

Przełóż warkocze na wyłożoną papierem do pieczenia blachę (pozostaw trochę miejsca pomiędzy warkoczami). Przykryj całość szczelnie ściereczką i odstaw na koło 40-60 minut do ponownego wyrośnięcia. 

Nagrzej piekarnik do 170-180 stopni (piekarnik statyczny). Mój piekarnik lubi bardzo szybko przypiekać ciasta, zatem wybieram temperaturę 170 C.

Przygotuj kruszonkę.

W miseczce wymieszaj cukier z mąką. Dodaj pokrojone na małe kawałki chłodne masło i ugniataj palcami składniki w celu uzyskania konsystencji okruszków.

Roztrzep w kubeczku jajko z mlekiem i dokładnie posmaruj tak przygotowanym jajkiem wyrośnięte warkocze.

Posyp chałki kruszonką i wstaw do nagrzanego piekarnika. 

Piecz przez 25-30 minut. Chałki powinny być zrumienione i nabrać koloru ciemnego złota.  

Jeżeli zauważysz, że wierzch nabiera zbyt szybko ciemnego koloru, przykryj je luźno dużym kawałkiem folii aluminiowej.